Пропускане към основното съдържание

TRIN - Short-Term Trading Index

 TRIN (или Short-Term Trading Index), известен също като Arms Index, е технически индикатор, използван на фондовия пазар за измерване на късосрочното равновесие между търсене и предлагане. Той комбинира информация за броя на акциите, които се повишават и понижават, и обема на търговия с тези акции, за да даде индикация за „вътрешната сила“ на пазара.

НТЕРПРЕТАЦИЯ:

TRIN < 1.0 → Бичи (bullish) сигнал:

Обемът е по-голям при акциите, които се повишават, отколкото при тези, които се понижават → по-силен интерес към купуване.

TRIN > 1.0 → Мечи (bearish) сигнал:

Обемът е по-голям при губещите акции → показва слабост на пазара.

TRIN ≈ 1.0 → Неутрален пазар.

важно да се знае:

TRIN е контраиндикатор:

Много висок TRIN може да показва свръхпродаден пазар, което предполага възможен отскок.

Много нисък TRIN може да означава свръхкупен пазар – възможна корекция.

На 9 април, TRIN е показал рекордна стойност от 0,17.

Ето едно кратко видео от Милтън Бърг, който обяснява подробно какво представлява този индикатор.

Самият Милтън Твърди, че за него това е индикация за предстоящ Бул маркет. Въпреки моят скептицизъм по отношение на политиката на Тръмп и очакванията ми за предстояща рецесия, има едно нещо важно което винаги трябва да стои пред всеки спекулант и инвеститор, а именно - ПАЗАРА ВИНАГИ Е ПРАВ.

В допълнение към горното, ето графика на процентното съотношение акции, които са над 50МА. 


Вижда се много ясно, че на 7 април сме достигнали историческо дъно от под 10%. Задържа се там още ден, а след това на 9 април обема с който този процент отскача е показателен за това какво мисли пазара за мечите настроения. С други думи казано, 9 април е бил началото на Бичия пазар. Докога ще продължи, никой не знае, но всеки дръзнал да спори с пазара се е оказал от грешната страна. Още по-интересното за мен е, че Биткойн показва ясна корелация с пазара:

Нищо от гореспоменатото не е финансов съвет, то е плод само на моята фантазия за нещата от живота. Ако инвестирате или просто спекулирате, не забравяйте какво е казал великия Джеси Ливърмор:





Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...