Пропускане към основното съдържание

Най-добрата стратегия за инвестиране

 Не исках да звучи гръмко и подвеждащо, но не можах да измисля по-обрано заглавие. Не съм търсил кликбейт, щото така или иначе тук пиша за собствен кеф. Сега, да минем по същество. Дълго време тази статия седеше готова, но чаках да дойде момента за нея. Смятам, че пазара се е насочил към потенциална рецесия, и в тази връзка май е дошъл момента за публикуване. А защо смятам така, може да прочетете тук, за да не разводнявам повече статията.


Ако сте от хората които нямат време да учат и следят борсата, но искате да инвестирате някаква сума, следващите редове са може би за вас. Чували сте предполагам за инвестиране тип "Dollar cost average". Това е, когато просто заделяте някаква сума (месечно например) и я влагате в някакъв актив, независмо от стойността му в този период. Един вид осреднявате покупките си. Например, решавате че Епъл или Тесла е вашата компания която искате да притежавате дългосрочно, защото вярвате че след поне 10-20 години те ще бъдат все така актуални, иновативни, лидери на пазара. Заделяте си всеки месец някакъв излишък от бюджета с който разполагате, и просто купувате с него акции на избраната от вас компания. Няма значение че на определената дата акцията е 100, а на следващата е 200. В този пример ще имате акции на средна цена от 150. Не следите нищо, просто купувате. Всъщност, това също наричаме инвестиране.

Така, следващото важно нещо в стратегията ви е, да изберете в какво да инвестирате. Чували сте за Бъфет и неговото богатство. Чували сте може би, че през 2007 г. Бъфет заложи един милион долара с облог, че в течение на десетилетие един прост индексен фонд S&P 500 ще надмине по ефективност кошница от ръчно подбрани хедж фондове. Той избра Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares (VFIAX). Мениджърът на хедж фондовете Тед Сейдес от Protégé Partners прие залога и избра пет фонда на фондовете. Е, познайте кой победи - Бъфет.

Той сподели окончателните резултати на залога в писмото си към акционерите от 2017 г. Избраният от него индексен фонд S&P 500 постигна обща печалба от 125,8% през десетилетието, докато петте фонда на фондовете отчетоха съответно печалби от 21,7%, 42,3%, 87,7%, 2,8% и 27,0% през същия период.

Така, сега идва третата точка. Средно осем години са бичите пазари, след което настъпва някаква криза и пазара влиза в рецесия, спад или каквото там дойде. В тази връзка, ако започнете инвестицията си точно в такъв лош период, е меко казано голяма греда. Особено, ако сте пред прага на пенсиониране и ви остават да кажем 10 години до този сюбливен за вас момент. Дали пък тогава, не е добра идея да разделите месечната сума която ще влагате ако сте пред прага на такъв период



Например, ако сте решили да вкарвате 1000 лева месечно, вкарвайте 800, а останалите 200 ги заделяйте във фонд за "по-нататъшна инвестиция". Така ще омекотите вашите спадове, и ще се възползвате от по-голяма покупателна стойност купувайки на промоционални ниски цени. Звучи яко, но - ако трудните времена са лесни за маркиране (например Ковид кризата) то, как да определиме кога сме на дъното и кога е периода да отворим фонда "по-нататъшна инвестиция". Това последното не е лесно за измерване, но точно тук идва на помощ Dr. Eric Wish. Той има изградена стратегия за инвестиране, като влиза в позиция, когато дадена акция пробие "All Time High". Публикува всекидневно данни за пазара, като следи няколко индикатора-ЦЪКЕдин от тези индикатори е T2108, който измерва процента на акциите на NYSE които затварят над 40-дневни пълзящи средни. Изчислява се всеки ден на платформата TC2000. 



Освен всичко останало, той е открил в данните от дългогодишния си опит, че когато T2108 падне под 10, това е индикатор за дъно. Може да стигне до 5, до 1, но всичко под 10 е като цяло свръхпродаден, мечи пазар. Което иде да рече, че там е момента вие да се включите с вашия извънреден фонд. Това се отнася ако избраната от вас стратегия е да инвестирате в SP500. Ако говорим за отделни акции, трябва да търсите друг подход.

Ето едно видео, в което самият той обяснява този "феномен":


Ако всичко това което прочетохте дотук ви се струва логично, не бързайте. Първо си отговорете на въпроса - "Защо искам да инвестирам?"
Когато намерите отговора, запознайте се с тази и други от многобройните стартегии. След това вземете вашето решение и действайте. 
Инвестирането не е спринт, то е маратон. А, за маратон се иска подготовка. Учете и тренирайте за да можете да вземете осъзнат избор. Всичко казано в статията са просто мои размисли. Не съм финансов съветник, така че приемете написаното като нещо върху което може да размишлявате.
Успех.

Коментари

Популярни публикации от този блог

World in My Eyes

 „World in My Eyes“ е опит за късометражен филм, създаден с помощта на AI-генерирани изображения, видео модели + класически монтаж. Историята тръгна от една моя идея, а разкадровката и визуалната структура бяха разработени с помощта на ChatGPT, който изгради последователността на сцените и всички промптове към AI моделите. Статичните ключови кадри бяха генерирани чрез Nano Banana Pro, които впоследствие бяха използвани за създаване на визуалната база на всяка сцена. Видеопрeходите между сцените бяха реализирани основно с Google Veo 3.1, който се справи блестящо с  по-голямата част от движението, трансформациите и движения на камерата. За два специфични кадъра, които Veo отказа поради ограничения в модела, използвах Kling 2.1 Master, който се справи отлично, макар че неговата сила е друга и не поддържа онези преходи които бях набелязал предварително. Визуално, филмът е осъществен изцяло в Higgsfield . Генерирал съм няколко сцени повторно, заради незадоволителен резултат, като о...

От Маркс до изкуствения интелект: не трудът, а посоката е истинският проблем

Карл Маркс изгражда своята теория върху убеждението, че трудът е източникът на стойността. В Das Kapital и особено в Grundrisse той твърди, че стойността на всяка стока произтича от човешкия труд. Оттук и неговият въпрос: Какво става, когато трудът престане да е мярка на стойността? За Маркс това е фундаментална криза на капитализма. Ако трудът е изместен от машините, системата се руши отвътре. Но проблемът с изкуствения интелект може да е още по-дълбок от този, който Маркс е предвиждал. Истинската заплаха може би не е в липсата на труд, а в загубата на посока. Дарвиновата теория ни показва, че оцеляването на видовете зависи от тяхната способност да се адаптират. Човекът никога не е бил най-силният или най-бързият вид, но именно чрез умението да мисли, да изобретява и да насочва развитието той се превръща в господар на планетата. Адаптивност. От първобитния огън и колелото, през печатната машина и двигателя с вътрешно горене, до компютъра и ракетата – всички тези иновации са доказателс...

Try Walking in My Mind

  Всичко започна от една снимка, която бях направил на сина ми преди много години, когато все още беше дете. Ето я и нея: Спомням си много добре този момент, но сега, с помощта на изкуствения интелект си помислих, че мога да развия от него цяла история. Тръгнах без ясна цел. Знаех само, че искам да направя филмче, в което няма отделни сцени, а кадъра върви от началото до края в една последователност. После реших, че тъй като вече имаме  вода в кадър, мога да премина през четирите основни елемента от древногръцката философия – вода, земя, огън и въздух. В края добавих нещо от мен, защото историята ми се струваше незавършена... Ако ви е интересна темата с аудиовизуалното съдържание през призмата на изкуствения интелект, горещо препоръчвам да следите канала Bob Doyle Media . Иначе, конкретно за филмчето съм ползвал изцяло свободни ресурси. Ограничението е, че кредитите които имате на ежедневна база не стигат за подобен тип проект, та около 10 дни ми отне да го направя, но пък е б...