Пропускане към основното съдържание

Най-добрата стратегия за инвестиране

 Не исках да звучи гръмко и подвеждащо, но не можах да измисля по-обрано заглавие. Не съм търсил кликбейт, щото така или иначе тук пиша за собствен кеф. Сега, да минем по същество. Дълго време тази статия седеше готова, но чаках да дойде момента за нея. Смятам, че пазара се е насочил към потенциална рецесия, и в тази връзка май е дошъл момента за публикуване. А защо смятам така, може да прочетете тук, за да не разводнявам повече статията.


Ако сте от хората които нямат време да учат и следят борсата, но искате да инвестирате някаква сума, следващите редове са може би за вас. Чували сте предполагам за инвестиране тип "Dollar cost average". Това е, когато просто заделяте някаква сума (месечно например) и я влагате в някакъв актив, независмо от стойността му в този период. Един вид осреднявате покупките си. Например, решавате че Епъл или Тесла е вашата компания която искате да притежавате дългосрочно, защото вярвате че след поне 10-20 години те ще бъдат все така актуални, иновативни, лидери на пазара. Заделяте си всеки месец някакъв излишък от бюджета с който разполагате, и просто купувате с него акции на избраната от вас компания. Няма значение че на определената дата акцията е 100, а на следващата е 200. В този пример ще имате акции на средна цена от 150. Не следите нищо, просто купувате. Всъщност, това също наричаме инвестиране.

Така, следващото важно нещо в стратегията ви е, да изберете в какво да инвестирате. Чували сте за Бъфет и неговото богатство. Чували сте може би, че през 2007 г. Бъфет заложи един милион долара с облог, че в течение на десетилетие един прост индексен фонд S&P 500 ще надмине по ефективност кошница от ръчно подбрани хедж фондове. Той избра Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares (VFIAX). Мениджърът на хедж фондовете Тед Сейдес от Protégé Partners прие залога и избра пет фонда на фондовете. Е, познайте кой победи - Бъфет.

Той сподели окончателните резултати на залога в писмото си към акционерите от 2017 г. Избраният от него индексен фонд S&P 500 постигна обща печалба от 125,8% през десетилетието, докато петте фонда на фондовете отчетоха съответно печалби от 21,7%, 42,3%, 87,7%, 2,8% и 27,0% през същия период.

Така, сега идва третата точка. Средно осем години са бичите пазари, след което настъпва някаква криза и пазара влиза в рецесия, спад или каквото там дойде. В тази връзка, ако започнете инвестицията си точно в такъв лош период, е меко казано голяма греда. Особено, ако сте пред прага на пенсиониране и ви остават да кажем 10 години до този сюбливен за вас момент. Дали пък тогава, не е добра идея да разделите месечната сума която ще влагате ако сте пред прага на такъв период



Например, ако сте решили да вкарвате 1000 лева месечно, вкарвайте 800, а останалите 200 ги заделяйте във фонд за "по-нататъшна инвестиция". Така ще омекотите вашите спадове, и ще се възползвате от по-голяма покупателна стойност купувайки на промоционални ниски цени. Звучи яко, но - ако трудните времена са лесни за маркиране (например Ковид кризата) то, как да определиме кога сме на дъното и кога е периода да отворим фонда "по-нататъшна инвестиция". Това последното не е лесно за измерване, но точно тук идва на помощ Dr. Eric Wish. Той има изградена стратегия за инвестиране, като влиза в позиция, когато дадена акция пробие "All Time High". Публикува всекидневно данни за пазара, като следи няколко индикатора-ЦЪКЕдин от тези индикатори е T2108, който измерва процента на акциите на NYSE които затварят над 40-дневни пълзящи средни. Изчислява се всеки ден на платформата TC2000. 



Освен всичко останало, той е открил в данните от дългогодишния си опит, че когато T2108 падне под 10, това е индикатор за дъно. Може да стигне до 5, до 1, но всичко под 10 е като цяло свръхпродаден, мечи пазар. Което иде да рече, че там е момента вие да се включите с вашия извънреден фонд. Това се отнася ако избраната от вас стратегия е да инвестирате в SP500. Ако говорим за отделни акции, трябва да търсите друг подход.

Ето едно видео, в което самият той обяснява този "феномен":


Ако всичко това което прочетохте дотук ви се струва логично, не бързайте. Първо си отговорете на въпроса - "Защо искам да инвестирам?"
Когато намерите отговора, запознайте се с тази и други от многобройните стартегии. След това вземете вашето решение и действайте. 
Инвестирането не е спринт, то е маратон. А, за маратон се иска подготовка. Учете и тренирайте за да можете да вземете осъзнат избор. Всичко казано в статията са просто мои размисли. Не съм финансов съветник, така че приемете написаното като нещо върху което може да размишлявате.
Успех.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...