Пропускане към основното съдържание

Пазара винаги е прав

 Веднага след избора на Тръмп пазара полудя. Както се казва, много трудно ще е да сте улучили някоя акция с червен бар. Та, тук не иде реч за някакви умения наши, ваши, техни...Иде реч просто за това, че пазара винаги е прав, дори когато не е! За да ви дам малко повод за размисъл в тази посока ще ви кажа, че САЩ има толкова развита капиталистическа система, че даже държавни дела се развиват в частния сектор. Например затворите. Да, точно така, САЩ имат частни затвори. Слава Богу, все още няма частно съдебно производство, но не е късно Тръмп да подходи ѝ там. Та, частните затвори в САЩ са си един добър бизнес. По данни от 2022 - 1,23 милиона души са лишени от свобода в наказателноправната система на САЩ.

Има две основни фирми на пазара, които се занимават с това, Geo Group (тикър-GEO) и CoreCivic (тикър-CXW ). Целта на тези частни компании е да генерират печалби, което някакси противоречи на етиката и идеята която стои зад този вид дейност, но това е друга тема. Двете споменати компании се търгуват на борсата и публикуват всяко тримесечие отчети също като Макдоналдс, ама не точно. Просто искам да си представите за момент идеята за публично дружество, чиято дейност е затвор.

Не е трябвало да имате голямо въображение за да сте си купили тези две акции. Трябвало ви е просто Тръмп. Двете компании белязаха значителен ръст веднага след избирането му. Просто феновете явно сметнаха, че заканите му за залавяне на нелегални емигранти е достатъчен повод:



И, независимо дали сте фенове на Тръмп, намерете малко време за този документален филм:



Рой Кон е известен с това, че е бил главен съветник на сенатор Джоузеф Маккарти по време на ловa на „комунисти“ през 50-те години. Той играе ключова роля в прословутите изслушвания на армията (Army–McCarthy hearings).
Изключително агресивен, безскрупулен и безмилостен адвокат – прословут с мотото: „Никога не признавай вина, никога не се извинявай, и ако някой те удари – отвърни двойно по-силно“.
След политическия си пик се превръща в свързващо звено между престъпния свят, политическия елит и нюйоркския бизнес, като защитава мафиоти, корпоративни магнати и известни личности.
🤝 Връзката с Доналд Тръмп
Тръмп се запознава с Кон в началото на 70-те, когато семейството му (Trump Management) е изправено пред дело за расова дискриминация при отдаването на апартаменти.
Рой Кон става негов адвокат, ментор и модел за подражание.
Коун научава младия Тръмп как да:
-атакува яростно противниците си
-никога да не признава вина или грешка
-да използва медиите като оръжие
-да манипулира системата чрез сила, не чрез компромис
Тръмп по-късно казва за него:

“Roy Cohn was a great guy. He’s been vicious to others in his protection of me.”
Много наблюдатели казват, че ако искаш да разбереш Тръмп, трябва да разбереш Рой Кон. В подхода му към медии, конфликти, правни заплахи, политически противници…стилът на Кон ясно личи: войнствена защита, отричане на реалността и безпощадна агресия.

Нищо от гореспоменатото не е финансов съвет, то е плод само на моята фантазия за нещата от живота. Ако инвестирате или просто спекулирате, не забравяйте какво е казал великия Джеси Ливърмор:




Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...