Пропускане към основното съдържание

Джънк фууд срещу ресторант със звезда Мишлен при инвеститорите

 Корелацията между IEI (iShares 3-7 Year Treasury Bond ETF) и HYG (iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF) е нещо като корелацията между храненето в ресторант със звезда Мишлен и яденето на джънк фууд. Сравнението е тъпо, но това по-принцип се отнася за всички сравнения. 

Защо отварям темата за IEI/HYG. Защото, както можете да видите от графиката на затворилия днес пазар, там има раздвижване. А, когато там има раздвижване, може да очакваме нещо. 



Сега е ред да дадем малко повече пояснения. 

-IEI (iShares 3-7 Year Treasury Bond ETF) проследява съкровищни ​​облигации на САЩ с падеж между 3 и 7 години, обезпечени от правителството и считани за много, ама много нискорискови. IEI представляват интерес за инвеститорите по време на несигурност, когато големите играчи търсят къде да вложат парите си, докато дойдат по-добри времена.

- HYG (iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF) следва кошница от високодоходни (така наречените джънк) корпоративни облигации, които са по-рискови. HYG са горещи, когато инвеститорите намират средата за банално-обичайна, и търсят високодоходни пазарни ниши.

Трябва да се има предвид, че лихвените проценти също влияят на тези две блюда. Покачващите се лихвени проценти оказват негативно влияние върху IEI, тъй като цените на облигациите падат, когато доходността нараства. В същото време вреди ѝ на HYG, защото има риск от икономическо забавяне, което прави възможно неизпълнението на облигациите с висока доходност.

 Падащият HYG и повишаващият се IEI предполагат, че инвеститорите бягат от рискови активи и търсят сигурност, което може да е сигнал за пазарен стрес или икономическо забавяне.

 Силен HYG и слаб IEI може да е сигнал за възходящ пазар с доверие на инвеститорите в по-рискови активи.

Ще добавя още нещо от мен, когато пазара е чопи между тези два тикъра, това е най-добрият период за дълги позиции в акции.

Завършваме тази кратка разходка из дебрите на финансите с един цитат от Марк Твен: „Октомври е един от особено опасните месеци за спекулации с акции. Другите са Юли, Януари, Септември, Април, Ноември, Май, Март, Юни, Декември, Август и Февруари.“

Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...