Пропускане към основното съдържание

Експериментът Човек: Боговете сме ние

Докато светът се вълнува от това каква ще е следващата "гениална" идея на Тръмп, от първите стъпки на новия папа, и какво ще предприеме Путин за да спечели тази безмислена война, аз се замислям колко нищожни, егоцентрични и жалки същества сме на фона на Вселената. 

Нищожни, защото на фона на физичните закони, на фона на космическото време и безкрайното пространство, нашата цивилизация е просто миг. Нашата планета – зрънце прах, а ние – експеримент. Може би случаен, може би част от неизбежна закономерност, а може би просто една възможна хипотеза в неизмеримия интелект на Вселената. И докато човечеството още търси смисъла на своето съществуване в политически системи, религиозни авторитети и национални конфликти, някъде там съществува друг път, друга посока. Посока за създаване на нов живот. Нови светове. Ново начало.

В началото бе клетката – една микроскопична форма на живот, възникнала случайно в топлия океан на младата Земя. Но от нея, след милиарди години еволюция, се появи нещо напълно ново – човекът. Единственото същество, което започна да създава. Единственото, което започна да предава информация на следващите поколения, не по естествен път, а чрез изкуствено създадена от него писменост. Същото същество, което създаде музиката, печатната машина и телескопа, създаде също така атомната бомба и алгоритми за самоунищожение. Единственото, което изобрети средства, способни да го заличат – както него, така и всички живи организми, дори самата планета която го е приютила и му дала дом. И въпреки всичко, някъде по този опасен път, ние не само оцеляхме, но напредваме с всеки изминал ден. Започнахме да преписваме генетичния код. А някъде в бъдещето "виждам" вариант, в който създаваме Биоферма – биосинтетична система, която може да „принтира“ живи същества по предварително зададени параметри. Не просто тъкани, не просто органи, а цели нови биологични видове, пригодени за живот там, където природата никога не е стъпвала.


Може би следващите обитатели на Марс ще са като Aurelia terraforma – същество с формата на медуза, но с чифтокопитни крака, способно да се движи по повърхността на червената планета. То не диша, не кърви, не чувства. Но живее. Черпи енергия от слънчевата радиация и минералите в почвата. И не се вълнува от политика, от религия, от курсове на валути, от цената на петрола...

В Биофермата ще бъдат „отпечатани“ не само такива същества, но и микроорганизми, растения, симбиотични системи – цяла една изкуствена биосфера. С времето те ще започнат да променят средата: атмосферата ще се сгъсти, ще се образува озонов слой, радиацията ще отслабне, ще паднат първите капки дъжд, ще възникнат водни басейни и растителност...И тогава, ние човеците ще се появим там. Не принтирани от машини, а пренесени с кораби. Ноевия ковчег ще кацне на Марс. След този успешен експеримент, ще се отворят вратите за други подобни. Ще населим луни, астероиди, дори новооткрити екзопланети, а някой ден ще прехвърлим цялото оборудване в някоя черна дупка и ще се надяваме то да оцелее, да създаде свят отвъд видимото. Постепенно, от наблюдатели ние ще се превърнем в създатели. Не просто пътешественици във Вселената, а неин съавтор. В следващите светлинни столетия ще можем не само да населяваме планети. Ще можем да ги създаваме – от нулата. Да ги моделираме според нуждите си, естетиката си, мечтите си. Представете си само принтиран Млечен път.

След всички тези мечти и визия за бъдещето, аз се питам:

Какво значение има дали ще използваме рубли, долари или биткойни, ако целта ни е да съществуваме като цивилизация, населяваща Галактиката?

Какво значение има дали ще говорим немски, испански или китайски, ако можем да обединим всички езици в един общ език на разума?

Какво значение има борбата за петрол, въглища или редкоземни метали, когато ресурсите на Вселената са практически безкрайни и безплатни – каквото ѝ да означава безплатно в онзи друг свят?

Какво значение има всичко онова, за което днес воюваме, трупаме и обожествяваме – територии, пари, слава, религии, власт – ако осъзнаем мащаба на пространството, времето и нашата собствена незначителност?

Може би именно тогава ще сме готови.

Не само за пътуването отвъд Земята.

А за пътуването навътре – към това, което означава да бъдем Човеци.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...