Представете си че сте един средностатистически европейски инвеститор, който е направил всичко правилно – анализирали сте пазара, усетили сте къде е дъното, избрали сте обещаваща американска компания, инвестирали сте в нея и акциите ѝ не са ви разочаровали. Но, когато отваряте портфолиото си и пресмятате печалбата си в евро откривате изненада: тя е… отрицателна!
Как така?
Добре дошли в света на валутния риск. За европейския инвеститор който купува активи в щатски долари, колебанията във валутния курс често се оказват по-решаващи от самото пазарно движение на акциите.
И, за да не си говорим празни пазарни приказки, нега разгледаме един реален сценарии.
Приемаме че в началото на февруари, когато Тръмп въведе мита за Мексико, Канада и Китай, вие сте усетили накъде отива пазара и сте продали позицията си в S&P 500. Освен че сте прекрасен анализатор, приемаме че в този момент разполагате с 100 000 долара кеш във вашия акаунт, които са се натрупали от успешните ви инвестиции до момента.
В следващите дни, вие следите пазара и установявате заедно с големи имена като Милтън Бърг, че пазара е ударил дъното на 9 април и влизате all-in. Купувате почти на самото дъно индекса, на цена от 5000$, което прави 20 дяла. Към вчерашна дата, когато Тръмп отново избухна със закани за тарифи към ЕС, вие решавате да продадете вашата позиция на върха от 5800$ за дял. Това прави ръст от 16%, или общо имате 116 000 долара вече. 16 000 долара за няколко дни е супер, нали.
Нека обаче разгледаме какво се случва с вашата печалба във валутно отношение.
В началото на вашата инвестиция курса на 1 USD = 0.97 EUR. Вашата сума в евро е се равнява на 97,000. И, докато пазарът расте, доларът започва да губи сила и към момента на „прибирането“ на печалбата курсът вече е 1 USD = 0.88 EUR.
Това означава, че онези 116,000 долара сега се равняват само на 102,080 евро.
На практика вие сте реализирали не 16%, а едва 5.24% доходност.
Това е класически капан на валутния риск – правиш добра сделка на борсата, но губиш на валутния пазар.
Бележка: Нищо от горното не представлява финансов съвет – примерите са илюстративни и целят да покажат как валутният риск работи в реални ситуации. Използваният сценарий с директна инвестиция в S&P 500 е опростен за целите на анализа – европейските инвеститори обикновено търгуват индекса чрез неговите ETF варианти (напр. SXR8), което реално неутрализира валутния риск, защото е деноминиран в евро.
Целта бе да да покажа общия механизъм който важи с пълна сила когато инвестираме в конкретни американски акции като Apple, Nvidia, Tesla и други. В такива случаи, дори при видим ръст в доларова стойност, при неблагоприятно движение на валутния курс може да се окаже, че реалната доходност в евро е по-малка, нулева – или дори отрицателна!
Коментари
Публикуване на коментар