Пропускане към основното съдържание

За един пробит долар – битката с валутния риск

 

Представете си че сте един средностатистически европейски инвеститор, който е направил всичко правилно – анализирали сте пазара, усетили сте къде е дъното, избрали сте обещаваща американска компания, инвестирали сте в нея и акциите ѝ не са ви разочаровали. Но, когато отваряте портфолиото си и пресмятате печалбата си в евро откривате изненада: тя е… отрицателна! 
Как така?
Добре дошли в света на валутния риск. За европейския инвеститор който купува активи в щатски долари, колебанията във валутния курс често се оказват по-решаващи от самото пазарно движение на акциите.
И, за да не си говорим празни пазарни приказки, нега разгледаме един реален сценарии.
Приемаме че в началото на февруари, когато Тръмп въведе мита за Мексико, Канада и Китай, вие сте усетили накъде отива пазара и сте продали позицията си в S&P 500. Освен че сте прекрасен анализатор, приемаме че в този момент разполагате с 100 000 долара кеш във вашия акаунт, които са се натрупали от успешните ви инвестиции до момента.
В следващите дни, вие следите пазара и установявате заедно с големи имена като Милтън Бърг, че пазара е ударил дъното на 9 април и влизате all-in. Купувате почти на самото дъно индекса, на цена от 5000$, което прави 20 дяла. Към вчерашна дата, когато Тръмп отново избухна със закани за тарифи към ЕС, вие решавате да продадете вашата позиция на върха от 5800$ за дял. Това прави ръст от 16%, или общо имате 116 000 долара вече. 16 000 долара за няколко дни е супер, нали.
Нека обаче разгледаме какво се случва с вашата печалба във валутно отношение.
В началото на вашата инвестиция курса на 1 USD = 0.97 EUR. Вашата сума в евро е се равнява на 97,000. И, докато пазарът расте, доларът започва да губи сила и към момента на „прибирането“ на печалбата курсът вече е 1 USD = 0.88 EUR.
Това означава, че онези 116,000 долара сега се равняват само на 102,080 евро.
На практика вие сте реализирали не 16%, а едва 5.24% доходност.
Това е класически капан на валутния риск – правиш добра сделка на борсата, но губиш на валутния пазар. 

Бележка: Нищо от горното не представлява финансов съвет – примерите са илюстративни и целят да покажат как валутният риск работи в реални ситуации. Използваният сценарий с директна инвестиция в S&P 500 е опростен за целите на анализа – европейските инвеститори обикновено търгуват индекса чрез неговите ETF варианти (напр. SXR8), което реално неутрализира валутния риск, защото е деноминиран в евро.
Целта бе да да покажа общия механизъм който важи с пълна сила когато инвестираме в конкретни американски акции като Apple, Nvidia, Tesla и други. В такива случаи, дори при видим ръст в доларова стойност, при неблагоприятно движение на валутния курс може да се окаже, че реалната доходност в евро е по-малка, нулева – или дори отрицателна!






Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...