Пропускане към основното съдържание

How To Find a Winning Stock - Jack Tacher

 Всеки ден по света се търгуват над 50 000 публични компании. За да сме по-точни, към април 2025 г., по световните фондови пазари се търгуват приблизително 53 555 публични компании. Зад всяка от тези акции стои своя история, финансово състояние и пазарен потенциал. Но само малка част от тях ще донесат значителни печалби на своите притежатели. Според проучване на Hendrik Bessembinder (Arizona State University), проведено върху 26 000 американски акции за период от близо 100 години, само 4% от тях са отговорни за цялата нетна печалба на фондовия пазар над облигациите. Да, 4%! Останалите 96% или са били неутрални, или са водили до загуби. За допълнителна международна перспектива: глобално, само 2.4% от акциите са отговорни за цялата глобална нетна доходност над T‑bills (1991–2020). Тук ще отворя една голяма скоба за да обясня малко по-подробно за това изследване, защото вече виждам въпросите на мнозина-Как така само 4% от акциите надминават доходността на T‑bills?

Та, самото изследването не разглежда индексите (като S&P 500), които постоянно се обновяват и съдържат само най-силните компании. Вместо това, то проследява всяка индивидуална акция от нейното начало (IPO) до края ѝ – независимо дали тя фалира, слива се или просто изчезне от борсата. Всяка акция е сравнена с това какво би се случило, ако същата сума беше инвестирана в едномесечни държавни облигации (T‑bills) за същия период – с т.нар. „ролване“ месец след месец. Резултатът е точно такъв: около 4% от акциите са отговорни за цялата излишна доходност на фондовия пазар над тази на T‑bills. Останалите или се представят слабо, или губят пари.

С други думи: фондовият пазар като цяло е печеливш – но тази доходност идва от изключително малко на брой суперзвезди като Apple, Amazon, Microsoft (може да ги видите на графика в линка към самото изследване по-горе). Повечето компании не успяват да надминат дори най-нискорисковия актив, когато се разгледа целият им „живот“.

Изводът е: Да инвестираш в акции е доходоносно. Но да избираш акции на случаен принцип – не е. Само систематичен подход или диверсификация (например чрез индексни фондове) ти дават шанс да „уловиш“ тези 4%. С други думи:

Да познаеш посоката на пазара е важно, но да избереш правилната акция е всичко.

Да, фондовият пазар е като джунгла – объркваща, пълна с възможности, но и с капани. Дори да имате основни знания, а дори и да владеете фундаментален или технически анализ, това невинаги е достатъчно за да сте на страната на печелившите. за това, един от най-честите въпроси е: Как да открия акции, които си струва да притежавам или търгувам? Тук ще ви покажа три основни метода на Jack Tacher, които той използва за отсяване на  потенциалните победители от шума на пазара.

Започваме с базовите параметри на Jack Tacher. За целта, той ползва безплатния достъп до finviz. Също така, имайте предвид, че върху тези основи трябва да прилагате самите сканирания.

Сега, нека преминем към трите варианта:

1. Сканиране на IPO акции 

IPO-тата (първично публично предлагане) често привличат огромен интерес, но статистиката е безмилостна – много от тях се сриват бързо след старта. Затова Jack Tacher прилага конкретни филтри:

2. Pullback scan 

Ако знаете кой е Марк Минервини, то този метод ще ви помогне да се доближите до неговия начин на сканиране. Тук търсим силни акции, които са направили кратка корекция – pullback – преди нов скок.

Най-добрата платформа за този подход е MarketSmith –предлага изключителни филтри и исторически данни, но цената е  $150/месец.

3. Bull Snort scan

Този метод търси акции, които буквално се готвят да избухнат. “Bull Snort” е термин, който описва момент точно преди цената да избие нагоре.

Откриването на печеливша акция не е въпрос на късмет. То е резултат от дисциплина, ясна стратегия и правилни инструменти. Не е нужно да сте гений, но трябва да сте систематични. Изпробвайте горните филтри, комбинирайте ги с лични наблюдения и най-вече – не забравяйте, че управлението на риска е по-важно от самия вход


Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...