Пропускане към основното съдържание

Near Term Forward Spread: Как пазарът прогнозира бъдещето на лихвите и икономиката

Когато трейдърите и икономистите искат да разберат накъде отива паричната политика, те често гледат инверсии на доходност, yield curve или очаквания от фючърси. Но има един индикатор, който предлага по-прецизен и времево насочен сигнал: Near-Term Forward Spread (NTFS).

Какво представлява NTFS?

NTFS е разликата между очаквания 3-месечен лихвен процент след 18 месеца и текущия 3-месечен лихвен процент. Измерва се чрез пазарно-имплицитни очаквания (напр. чрез SOFR фючърси или OIS суапове) и се счита за по-добър водещ индикатор за рецесии от класическите криви на доходност (като 2Y/10Y).

Актуална графика може да намерите тук, а изследване на Engstrom & Sharpe (Federal Reserve, 2018) показва, че NTFS е по-добър прогнозител за рецесия в сравнение с класическите yield spreads. Ако разгледате внимателно графиката на NTFS, ще забележите че няма исторически случай, в който NTFS да е паднал под нулата и да не е последвала рецесия.

В тази връзка, ето едно видео от Jeff Snider: The Near-Term Forward Spread vs. Soft Landing:

Какво приложение може да намерите чрез нализа на NTFS в трейдинга?

Когато NTFS падне под нулата, пазарът очаква, че в следващите 18 месеца лихвите ще са по-ниски от текущите – т.е. очакване за рецесия и/или облекчаване на политиката.

Когато NTFS е високо и расте, това е сигнал за нормализиране, разширяване и доверие.

Видима е силна обратна корелация със S&P 500 около повратни точки. Исторически примери за такива са:

2000: NTFS пада под 0 малко преди пукането на дотком балона

2006: инверсия близо година преди глобалната финансова криза

2019: отрицателен NTFS предшества COVID паниката

2022: отново инверсия при очаквания за забавяне след цикъла на повишения

Въпреки че NTFS не е познат на широката аудитория, той е стойностен индикатор за отчитане на доверието на пазара към посоката на икономическия цикъл. С правилно тълкуване, можем да направим по-добри оценки за риска, инерцията на икономиката и възможните политически реакции. 

И, не забравяйте - на борсата не е важно дали сте прави, а дали печелите или губите.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Закон на Фъргюсън или когато разходите по лихвите по дълга надвишат военните разходи

  Покрай Тръмп и феноменалното му начало на втория мандат се замислих за много неща. Едно от най-важните е, защо точно сега САЩ се сетиха да се борят със своята задлъжнялост. Вярно, че доближават 120% дълг към БВП, ама тези цифри не растат от вчера. Та, нека започнем от там, че рецесията която чука на вратата в САЩ е процес, който се виждаше с просто око за всеки който следи лихвените проценти. В тази връзка, нека погледнем текущото състояние на великата държава. През първите седем месеца на фискалната 2024 г., разходите на САЩ за лихви достигнаха $514 млрд., надминавайки военните разходи от $498 млрд. ​ Това е първият път в историята на САЩ, когато разходите за лихви надхвърлят тези за отбрана! Ето тук идва и законът на Фъргюсън, който гласи че: "Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на държавния си дълг (лихви), отколкото за военна отбрана, рискува да престане да бъде велика сила.“​ Корелацията  между фискалната устойчивост и военната мощ ...

Рецесия или да

  Колкото ѝ странно да ви звучи, лихвата е в основата на всичко в този свят от време оно. В началото, хората са извършвали неволно някаква размяна на стоки, като са определяли стойността на разменянето чисто субективно. Кой каквото, ѝ както е смятал за ценно. Неслучайно конкистадорите са изнесли купища злато заменяйки някакави стъкълца и безмислени предмети за тях. Естествено, не се е минало без бой и пукотевица, и падането на цели империи под дулото на шепа оръжия, но това е друга тема. Идеята е, че ако искате да разберете как работи икономиката независимо от строя, трябва да започнете от лихвата и нейната роля. Най-простото обяснение защо лихвите стоят в дъното на цялата работа е, защото всеки бизнес се нуждае от капитал с който да започне да развива своята дейност. Капитала в повечето случаи е пари, но даже да не е, той е нещо което може да заемете от някой който го притежава, срещу съответната лихва или възнаграждение. Сега, няма да се спираме на парите, защото те са много голя...

Макиавели - Владетелят

 Вчерашната среща между Зеленски, Тръмп и Ванс бе невиждано в новата история на дипломацията събитие. Накара много хора да се замислят, да вземат страна, да пишат и споделят мненията си. Макар да имам мнение, си давам сметка че то е просто мнение. Нашите мисли по въпроса са пречупени през нашите емоции и знания. И, ако емоционалното ни състояние е нещо което не управляваме съзнателно, и е изградено с възрастта ни, то знанията на всички ни не покриват цялата фактология, и ние се опираме на това което сме прочели и осмислили. В тази връзка, реших да прочета отново "Владетелят" на Макиавели, в който той умело излага принципите на държавността, на лидерството, на преговорите, на управлението на една държава… Голяма част от тези мисли са валидни ѝ до днес, и горещо препоръчвам книгата на всеки, който се вълнува от предприемачество, от управление, от държавност. Тук си позволих да извадя няколко цитата, които в момента са ми направили впечатление.    1. "Греши оня, който ми...